Főmenü

Szavazás

Milyen az új honlap?:

www.notebook.hu
 

Fonótábort tartottunk!

Projekt beszámoló

Sző, fon, nem takács…

5247/2014/NAKVI azonosító számmal nyilvántartott projekt.

 

 

„A projekt a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat Elnökségének értékelése és javaslata alapján, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló intézkedések Irányító Hatóságának jóváhagyásával valósul meg.”

Az ismeretátadás azzal a céllal került megrendezésre, hogy létrehozzunk egy platformot azon személyek számára, akik profi vagy amatőr szinten érdeklődnek a gyapjú feldolgozása iránt. Ezen rendezvény jóvoltából erősíteni tudtuk a helyi identitást, és helyi szinten, a gyakorlati tudás átadásával a vállalkozóvá válásra ösztönöztük a résztvevőket, akik ezután képesek lesznek mások számára is munkahelyet teremteni, támogatni az ökoturizmust a fenntartható életmód jegyében.

Az ismeretátadáson összesen tizenöt 26-59 év közötti felnőtt nő vett részt, elsősorban a teleházak és IKSZT-k munkatársai, de közvetett célcsoportunkat, a fonás iránt érdeklődőket is sikerült elérnünk. A résztvevők az ország több pontjáról érkeztek, Békés, Csongrád, Veszprém, Baranya, Hajdú-Bihar és Győr-Moson-Sopron megyékből. A fonótáborunkat Taliándörögdre szerveztük, és a helyi közösségi házban (Kossuth u. 39.) került megrendezésre, ahol az elméleti és gyakorlati oktatásokat tartottuk.

Az elméleti és gyakorlati foglalkozásokat Füzes Zsuzsanna tartotta, aki többek között az I. Magyar Gyapjúfesztivál kezdeményezője és szakmai vezetője, a Békéscsabai Országos Textiles Pályázat egyéni kategóriás díjazottja, valamint a „Fonás rokkán és kézi orsón” című könyv szerzője. Az ismeretátadáson előadást tartott Bartáné Papp Andrea (székely festékes szövő, gobelinkészítő, nemezelő), Nagy Tibor (Tűzkövesbörc Tanya – mezőgazdasági vállalkozó), Takács Ágnes (DTE irodavezető), Laurie Tolson Zsom (Tulipánfarm – angóra nyúl tenyésztő), Kovácsné Antunovics Ildikó (Belügyminisztérium, Közfoglalkoztatási és Vízügyi Államtitkárság).

 

 

Az ismeretátadás első napján a bemutatkozások után Füzes Zsuzsanna ismertette a munkavédelmi szabályokat, és bemutatta a fonás szerszámait, alapanyagait, a gyapjú tulajdonságait, a résztvevők megismerkedhettek a kártoló, kézi orsó és a rokka működési elvével, és ki is próbálhatták őket. Ebéd után Bartáné Papp Andrea beszélt a gyapjú festésének technikájáról és a növényi festésről, majd el is kezdtek növényi anyagokkal festeni. Lévén hogy egyes résztvevők már korábban próbálkoztak gyapjúfestéssel, érdekes és értékes párbeszéd indulhatott el a témában, amelynek során mindenki megoszthatta a tapasztalatait.  A napot Nagy Tibor előadása zárta, aki a környezetkímélő legelőgazdálkodás elveinek bemutatásán túl megosztotta állattenyésztési tapasztalatait, és képes beszámolójából betekintést nyerhettünk családi gazdasága mindennapjaiba is, így megismerhettük önellátó életmód pozitív és negatív oldalát.

 

A rendezvény második napján folytattuk a gyapjú mosását, szárítását, festését, kártolását kézi kártolón és asztali kártolódobon, fonását kézi orsón és rokkán. A folyamat során mindenki gyakorlatba ültethette az elméleti tudását mindegyik területen, ugyanis a résztvevők a saját maguk által mosott, majd kártolt gyapjút kezdték el fonni. A délutáni órákban Takács Ágnes tartott előadást a társadalmi vállalkozások formáiról és indításának lehetőségéről. Sötétedés előtt az érdeklődőknek még volt alkalmuk megtekinteni a falu határában található XIII. századi román stílusú Szent András templomromot.

 

 

A tábor harmadik napján Füzes Zsuzsanna vezetésével sor került a kreatív technikák elsajátítására, a résztvevők gyakorlatban próbálhatták ki a festett gyapjú színkeverését kézi és asztali kártolóval, majd az így készült keverékekből fontak színes fonalat. Később Takács Ágnes vezetett szakmai műhelyeken a fonás mesterségének terjesztési módjairól, és a helyi lehetőségekről esett szó.

 

Az ismeretátadás utolsó, negyedik napján a résztvevők az angóra nyúl tenyésztésével ismerkedhettek meg. Az előadó beszélt az állatok táplálkozási, almozási, hőmérsékleti, stb. igényeiről, majd bemutatta a nyulak fésülésének és nyírásának módszereit is, amit a résztvevők szintén kipróbálhatták. Ezután Takács Ágnes az önfenntartó életmódról, a vállalkozóvá válásról tartott előadást, majd az ebéd után Kovácsné Antunovics Ildikó beszélt a szociális szövetkezetek létesítésének, alapításának, és működtetésének lehetőségeiről, és az ezzel kapcsolatos forráslehetőségekről.

A négy nap alatt a résztvevők minden alkalmat megragadtak arra, hogy fonjanak, gyakran még az előadások alatt sem álltak le a rokkák és a kézi orsók. A rendezvény végén az ellenőrző kérdéseket is kiosztottuk, és minden résztvevő legjobb tudása szerint igyekezett kitölteni azt. Az ismeretátadás záró momentumaként mind a 15 résztvevő átvette a tanúsítványát.
 

A rendezvény végén a résztvevők több alkalommal is hangoztatták, hogy igényt tartanak a további, hasonló jellegű rendezvényekre; a szegedi, ill. Szeged környéki résztvevők meg is abban, hogy a téli hónapok során elindítanak egy fonó szakkört a mesterség továbbadása és a közösség életben tartása érdekében.

A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózatnak, amelynek támogatása nélkül nem kerülhetett volna sor rendezvény megvalósítására, ezúton köszönjük a nagyvonalú támogatást.

 

 

 

CsatolmányMéret
IMG_6440.JPG65.49 KB
IMG_6435.JPG57.62 KB
IMG_6438.JPG63.61 KB
IMG_6445.JPG65.98 KB
IMG_6446.JPG57.26 KB
IMG_6468.JPG110.72 KB
IMG_6470.JPG60.61 KB
IMG_6471.JPG58.15 KB
IMG_6518.JPG63.59 KB
IMG_6523.JPG98.04 KB
IMG_6557.JPG62.56 KB
IMG_6466.JPG61.23 KB
MNVH_logo.jpg22.16 KB